•

Názov projektu:  Získanie nových praktických zručností v oblasti používania metód a techník dramatickej edukácie a ich začleňovania do výučby v základnej a základnej umeleckej škole

Číslo zmluvy:  2020-1-SK01-KA101-078111

Doba trvania 1.9.2020 – 31.8.2022 (2x predlžený projekt)

Ciele projektu:

Cestou k napĺňaniu cieľov školy je aj neustála sústredená aktivita pedagógov a ich ďalšie vzdelávanie. Predmetové vzdelávanie pedagógov a vzájomné zdieľanie pedagogických procesov sa v prostredí našej školy deje prostredníctvom stretnutí pracovných komunít. Škola má vytvorený jedinečný autonómny dizajn vzdelávania a výchovy založený na dôkladných transdisciplinárnych štúdiách, preto je dôležité, aby procesy vzájomného obohacovania sa pedagógov prebiehali rôznymi spôsobmi.

Dramatická výchova vďaka svojím metódam a technikám dokáže byť prvkom, ktorý umožní pedagógom rôznych predmetov nazerať na veci a javy iným spôsobom a tento spôsob ponúknuť aj svojim žiakom. Vďaka aktívnemu a premyslenému používaniu techník a metód dramatickej výchovy sa môžu učitelia a žiaci zlepšiť:

• v sebapoznávaní a poznávaní iných,
          • rešpektovaní a akceptovaní odlišností,
          • v schopnosti sústrediť sa,
          • v budovaní sebadôvery,
          • v prezentačných schopnostiach a sebaprezentácii,
          • neverbálnej komunikácii,
          • zmyslovom vnímaní,
          • skupinovej spolupráci,
          • tvorivom riešení úloh a problémových situácií,
          • v eliminovaní konfliktov prameniacich z nedorozumení vyvolanými rôznymi komunikačnými štýlmi, kultúrnymi pozadiami   a hodnotovými systémami.

Projekt zastrešoval jednu mobilitu, ktorej súčasťou bol kurz dramatickej edukácie Drama Techniques: Developing Self-Expression, Communication and Social Skills for All Students (Dramaticko-výchovné techniky: rozvíjanie sebavyjadrenia, komunikačných a sociálnych zručností pre všetkých študentov).

Účastníčkou kurzu, ktorý sa konal 8.05.2022-15.05.2022  (vrátane cesty) vo Florencii, bola Mgr. Alena Váradyová.

Program aktivít absolvovanej mobility:

Teoretická časť kurzu:

• Využívanie dramaticko-výchovných techník ako špeciálneho komunikačného prostriedku a nástroja podporujúceho spoluprácu najmä u študentov so špeciálnymi potrebami.
          • Rozvíjanie kreativity a motivovácie žiakov.
          • Chápanie rôznych aspektov reči tela.
          • Efektívne reagovanie na náročné správanie študentov.
          • Podporovanie inklúzie medzi členmi školskej komunity (učitelia, študenti atď.).
          • Uplatňovanie holistického prístupu v podporovaní rastu duševnej a emocionálnej pohody žiakov, ale aj v rozvoji empatie vo vzťahu k učiteľom a ďalším študentom.

Praktická  časť kurzu:

• Cvičenia zamerané na rozvoj pozornosti a udržiavanie sústredenia.
          • Techniky práce s telom.
          • Techniky rozvíjajúce koncentráciu.
          • Cvičenie pamäte.
          • Cvičenia na rozvoj rytmického cítenia.
          • Cvičenia zamerané na rozvoj tímového ducha.
          • Hry na rozvoj predstavivosti a aktivity zamerané na rozvoj sebareflexie.