• Tanečný odbor

• Žijeme pre tanec, tancujeme pre život

• Človek je spoločenská bytosť a vplyv skupiny na každého jej člena má obrovský psychologický rozmer. Vďaka životu v skupine človek rozvíja vlastnú osobnosť, spoznáva svoju identitu, skupina odráža jeho ego v rôznych obrazoch a z rôznych uhlov pohľadu. Jednotlivec je nútený začleňovať sa do spoločnosti a zároveň sa stáva jej spolutvorcom. Vďaka skupine zažíva rozmanité situácie, ktorým musí neustále prispôsobovať svoje vlastné rozhodnutia, pocity a schopnosti. Samozrejme, človeku sa ľahšie začleňuje do skupiny, ktorá prejaví záujem o jeho výnimočnosť a jedinečnosť, ktorá sa usiluje pochopiť jeho prejavy a reakcie.
          • Učenie v skupinách je cestou, vďaka ktorej dokáže každý človek neustále získavať nové poznatky, ale zároveň aj rozširovať a prehlbovať oblasť vlastných názorov a skúseností. Širšie a komplexnejšie poznávanie okolitého sveta dáva jedincovi príležitosť lepšie sa v ňom orientovať. Preto je aj  naším cieľom zvládnutie kľúčových kompetencií takým spôsobom, aby bol mladý človek pripravený zvládnuť život v neustále sa meniacom svete a byť jeho plnohodnotnou súčasťou.
        • Ako a čo učíme

• Vzdelávací program pre tanečný odbor je programom rôznych tanečných a pohybových činností a otvorených príležitostí na rozvíjanie individuálnych učebných možností, tanečných a hudobno-pohybových kompetencií žiakov.
          • Vyučovanie v odbore sa zameriava na orientáciu v rôznych oblastiach spojených s tanečným prejavom a kultúrou pohybu.
          • Cieľom odboru je učiť a zvyšovať povedomie o tanečnom umení a pripraviť žiakov na vyššie formy vzdelávania v tanečnom umení.
          • Absolventi môžu svoj talent, nadobudnuté vedomosti a zručnosti ďalej rozvíjať v profesionálnych telesách, ale ja na vyšších typoch umeleckých škôl (konzervatóriách, vysokých školách).
          • Odbor ponúka možnosť tancovať v tanečných súboroch:
              • TS Bow
              • TS Arabeska
        • Vzdelávanie pohybom

• Vzdelávací obsah tanečného odboru tvorí rovina tanečnej prípravy a tanečná prax. V rovine tanečnej prípravy vo vyšších ročníkoch prepojenej s klasickým, ľudovým, kreatívnym a džezovým tancom  (moderný tanec sa vyučuje na II. stupni) sa žiak zoznamuje so základmi tanečných techník. V rovine súborovej práce sa rozvíja schopnosť žiaka porozumieť komunikačnému obsahu umeleckého diela, chápať tanečné umenie v súvislostiach, hodnotiť pohyb a umelecký prejav.
          • Obsah prierezovej tematiky súvisí priamo s umením a umeleckou činnosťou školy, ktorou je tvorba projektov. Pre jednotlivé predmety 1. a 2. časti prvého stupňa základného štúdia tanečného odboru sa vypracúvajú očakávané výstupy, ktoré majú pri získaní primárneho umeleckého vzdelania a nižšieho sekundárneho vzdelania záväzný charakter.
          • Vzdelávací obsah tanečného odboru môže byť obohatený o voliteľný predmet (voliteľné vyučovacie predmety môže učiteľ využiť na zdokonaľovanie základných techník, rozšírenie o nové tanečné techniky alebo v rámci repertoáru – tanečnej praxe – nácvik choreografií). V prvom roku štúdia žiaci absolvujú prípravné štúdium, vyučovanie sa realizuje 2x týždenne (2x 45 minút), ostatné roky štúdia 2x týždenne v  rozsahu spolu 135 min.
      • TS Bow

• TS Arabeska