• O ZUŠ-ke

          • O ZUŠ-ke

          •  

            Vážení rodičia, milí naši priaznivci,
            využiť umenie ako prostriedok pre výchovu duše, aby bola pripravená vláda rozumu, posadiť do lavice rozum a cit, to je tá jedinečná možnosť, ktorú pre Vás
            a Vaše deti ponúka organizáciou aj obsahom svojho štúdia od predškolského veku až do dospelosti základná umelecká škola. 


            Je krásne pozerať do detských očí, ktoré svietia šťastím alebo vysielajú plamene, keď sa nedarí.
            Je zábavné pozerať na nemotorné pohyby, ktoré sa nechcú ani za svet podobať
            aj napriek drine na to krásne umelecké.
            Je výnimočné budovať školu ako umelecké dielo a prikladať deň ku dňu, rok
            k roku, úspech k úspechu i neúspech k neúspechu. Pomaly zakladať do seba umelecké prvky, využiť perspektívu i pestrú paletu farieb životných postojov
            a potom žiariť šťastím, že predsa sa aj to zlé prevalilo v dobré.
            Je náročné hľadať cestu tej správnej výchovy, ktorú bude sprevádzať čo najmenej omylov, silne opretú o ramená najnovších výskumov a o hodnoty preverené časom.

             

            Odkiaľ a kam kráčame

            V našej škole chápeme umenie ako život zachytený špecificky umeleckými prostriedkami. Sústreďujeme sa na výchovu a vzdelávanie pomocou umenia k umeniu a pre umenie.

            Naším cieľom je, aby sme v umeleckých odboroch: 
            • poskytli žiakom základy umeleckého vzdelania v súlade s ich možnosťami a potrebami
            • pripravili žiakov po odbornej stránke na štúdium na konzervatóriá, stredné školy a vysoké školy umeleckého zamerania
            • pomocou inovačných metód a foriem práce rozvíjali u žiakov kritické myslenie a umožnili im tvorivú umeleckú sebarealizáciu
            • rozvíjali kľúčové kompetencie, vychovali kultúrnu osobnosť po stránke umeleckej, sociálnej aj emocionálnej
            • vytvorili pre žiakov motivačnú pozitívnu pracovnú atmosféru a tým aj podmienky pre potrebu celoživotne sa vzdelávať

            • • • • •

            Naše hodnoty a naša ponuka

            Sme jedinečnou školou - tvorivú pracovnú atmosféru sa snažíme vytvoriť pomocou neohrozeného a obohateného prostredia, sústredením sa na zmysluplný obsah výučby a poskytnutím objektívnej a okamžitej spätnej väzby žiakom v jednotlivých umeleckých odboroch.

            Stredobodom našej pozornosti je dieťa a proces výučby, nie výsledok a faktografické vedomosti. Uplatňovanými postupmi sme školou humanistickou, v ktorej: 
            • sa zameriavame na rozvoj dominantnej umeleckej ineteligencie každého žiaka
            • systémom sociálnych pravidiel a zručností pestujeme u žiakov potrebné pracovné návyky
            • sa zameriavame u žiakov na rozvoj vyšších poznávacích procesov - podmienky potrebnej
              pre tvorivú umeleckú sebarealizáciu prostredníctvom umenia
            • využívame kooperatívne a projektové vyučovanie
            • učiteľ vystupuje vo vyučovaní ako koordinátor žiakovej práce a pomocou inovačných
              stratégií a metód vedie žiaka k objavovaniu nových poznatkov
            • sa snažíme o vyvážený rozvoj kognitívnej, afektívnej a psychomotorickej stránky žiakov
            • štruktúrou umeleckej činnosti umožňujeme žiakom pestovať si zdravý životný štýl, bez
              tabaku, bez drog a iných negatívnych javov spoločnosti. 

            Našou pridanou hodnotou je výchova umením k umeniu a pre život, preto je pre nás samozrejmosťou: 
            • osobné nasadenie pedagógov a vedenie žiakov
            • dôraz na rozvoj tvorivosti a kritického myslenia
            • aplikácia sociálnych pravidiel a zručností
            • využívanie počítačových programov v hudobnom, výtvarnom i literárno-dramatickom odbore
            • príprava a realizácia projektov aj počas víkendov a prázdnin

            • • • • •

            Ako fungujeme

            Základná umelecká škola má zriadené všetky štyri umelecké odbory:
            • hudobný • výtvarný • tanečný • literárno-dramatický

            Štruktúra štúdia v umeleckých odboroch je nasledovná:

            Prípravné štúdium - pre 5-ročné a nadané 4-ročné deti materských škôl.

            Prvé základné štúdium – pre žiakov základných škôl, ktorí po ukončení prvej časti získavajú primárne vzdelanie a po ukončení druhej časti nižšie sekundárne vzdelanie.

            Rozšírené štúdium – s pridaním 1 vyučovacej hodiny týždenne pre nadaných žiakov základných škôl pripravujúcich sa na štúdium na konzervatóriá, stredné a vysoké školy umeleckého zamerania.

            Skrátené štúdium – pre žiakov pripravujúcich sa na štúdium na stredné a vysoké školy umeleckého zamerania.

            Druhé základné štúdium – pre žiakov stredných škôl, ktorí sa chcú tvorivo umelecky sebarealizovať pod odborným vedením pedagógov v umeleckých odboroch ZUŠ. Absolvovaním štúdia nezískavajú stupeň vzdelania.

            Štúdium pre dospelých – pre záujemcov o umelecké vzdelávanie, ktorí majú nad 18 rokov.


            Umelecké odbory


            Hudobný odbor umožňuje žiakom pomocou aktívnej interpretácie alebo tvorby a pomocou získaných vedomostí z hudobnej teórie využívať hudbu ako prostriedok vzájomnej komunikácie a osobného umeleckého sebavyjadrenia.
            Vzdelávací obsah hudobného odboru je uskutočňovaný v troch prepojených rovinách povinných predmetov, a to ako:
            - individuálne vyučovanie (hra na hudobnom nástroji – klavír, gitara, zobcová a priečna flauta, akordeón, husle, sólový a zborový spev, improvizácia, kompozícia), ktoré trvá týždenne najviac 75 minút
            - kolektívne muzicírovanie (komorná hra, súborová hra, hra v tanečnej, džezovej, country, folkovej skupine), ktoré trvá týždenne najviac 2 x 45 minút,
            - hudobná náuka, ktorá trvá týždenne najviac 1 x 45 minút.
            Cieľom je vychovať poučeného interpreta a poslucháča schopného prepojiť hudobnú teóriu s praxou a hlbšie prežívať hudobné umelecké dielo. Pre jednotlivé predmety hudobného odboru sa vypracúvajú očakávané výstupy, ktoré majú pri získaní primárneho a nižšieho sekundárneho umeleckého vzdelania záväzný charakter.

            Výtvarný odbor umožňuje žiakom prostredníctvom aktívnej výtvarnej činnosti výtvarný jazyk ako prostriedok umeleckej komunikácie. Štúdium umožňuje žiakom reagovať na rôzne témy a okolitý svet adekvátne vybratými výtvarnými prostriedkami a aktívne sa tvorivo umelecky sebarealizovať. Vzdelávanie vo výtvarnom odbore rozvíja dispozície žiakov, ako je vnímanie, predstavivosť, myslenie a vyjadrovanie, estetické cítenie a tvorivosť. Žiak sa učí pomenovávať a porovnávať znaky a prvky výtvarného jazyka, svoje pocity, postrehy a myšlienky. Porozumenie výtvarného jazyka je dôležitým krokom k vytvoreniu aktívneho vzťahu k výtvarnej kultúre. Vzdelávací obsah výtvarného odboru je tvorený v jednotlivých predmetoch: kresba, maľba, grafika ....doplniť
            Vyučovanie trvá 3 x 45 minút týždenne.
            Pre jednotlivé predmety výtvarného odboru sa vypracúvajú očakávané výstupy, ktoré majú pri získaní primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelania záväzný charakter.

            Tanečný odbor umožňuje komplexný a systematický rozvoj žiakov prostredníctvom pohybových a tanečných aktivít. Obsah vzdelávania v tanečnom odbore a jednotlivé predmety umožňujú, aby žiak získal orientáciu v rôznych oblastiach spojených s tanečným prejavom a kultúrou pohybu.
            Vzdelávací obsah tanečného odboru tvorí rovina pohybovej prípravy a tanečná prax. V rovine pohybovej prípravy vo vyšších ročníkoch prepojenej s klasickým, ľudovým a moderným tancom sa žiak zoznamuje so základmi tanečných techník. V rovine tanečnej praxe sa rozvíja schopnosť žiaka porozumieť komunikačnému obsahu umeleckého diela, chápať tanečné umenie v súvislostiach, hodnotiť pohyb a umelecký prejav.
            Vyučovacia hodina je podľa ročníkov 3 x 45 minút týždenne a najviac 4 x 45 minút týždenne.
            Pre jednotlivé predmety tanečného odboru sa vypracúvajú očakávané výstupy, ktoré majú pri získaní primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelania záväzný charakter.

            Literárno-dramatický odbor umožňuje prostredníctvom tvorivých dramatických činností rozvíjať nadanie žiaka smerom k divadelnému a slovesnému umeniu. Práca v dramatickom odbore je výborným nástrojom rozvoja sociability žiakov, schopnosti vnímať iných a ich správanie prostredníctvom konkrétnych rolí a riešiť rôzne sociálne situácie. Základným princípom uplatňovaným vo výučbe je dramatická hra, v ktorej sa pracuje s výrazovými prostriedkami aj iných druhov umení (literárne, výtvarné, hudobné).Doplniť predmety!
            Vyučovacia hodina je podľa ročníkov 2 x 45 minút až 4,5 hodiny týždenne
            Vzdelávací obsah LDO je prepojený v jednotlivých predmetoch s očakávanými výstupmi, ktoré majú pri získaní primárneho vzdelávania záväzný charakter.

            • • • • •

            Ako sa učíme

            ZUŠ v rámci svojej filozofie „ísť za dieťaťom“ vyučuje na priamo zriadených vysunutých pracoviskách pod jednou strechou so základnými školami, v ktorých má na vyučovanie jednotlivých umeleckých odborov a predmetov prenajaté vlastné priestory. Žiaci základných škôl navštevujú ZUŠ priamo po skončení vyučovania. Pedagógovia ZUŠ si žiakov prípravného štúdia a skupinového vyučovania privádzajú zo základných škôl sami a vykonávajú tiež potrebný pedagogický dozor. Starší žiaci prichádzajú na vyučovanie sami. Školu navštevujú aj žiaci z rôznych mestských častí mesta Poprad. Často si rodičia vyberajú aj preto základnú školu, lebo je v nej umožnené štúdium v ZUŠ. 

            Formy a metódy práce: 
            Vyučovanie v  ZUŠ vytvára aj zvláštne nároky na využitie foriem a metód vyučovania, lebo sa uskutočňuje popoludní po skončení povinného vyučovania v základnej či strednej škole a jeho charakter by mak byť v súlade s rozvojom možností a potrieb žiakov, ktoré do ZUŠ chodia, lebo do nej chodiť chcú.

            V praxi školy preto využívame: 
            1. projektové vyučovanie, lebo sú žiaci vedení k riešeniu komplexných problémov a získavajú skúsenosti praktickou činnosťou a experimentovaním. Jeho využitie je možné v jednotlivých umeleckých odboroch pri jednotlivých témach samostatne, ale aj v rámci uplatnenia prierezových tém a medziodborovej spolupráce, a to podľa cieľa projektu ako: 
            • problémové – kde je cieľom vyriešiť nejaký problém, 
            • konštrukčné – kde je cieľom niečo vytvoriť alebo skonštruovať, 
            • hodnotiace – kde je cieľom skúmať a porovnávať, 
            • drilové – kde je cieľom nacvičiť nejakú zručnosť, napr. práca s informáciami. 
            Podľa témy si učitelia môžu plánovať individuálne, skupinové, krátkodobé či dlhodobé projekty a podľa miesta aj školské alebo mimoškolské projekty. 
            Využitie projektového vyučovania si vyžaduje dokonalú prípravu učiteľom, vysoké nároky na čas a materiálne vybavenie, ale v praxi školy očakávame význam jeho využitia v súvislosti s plnením cieľov: chceme motivovať žiakov, podporovať ich samostatnosť a tvorivosť, rozvíjať schopnosť spolupráce, komunikácie, kritické myslenie a tiež rozvíjať citovú a hodnotovú sféru žiaka. 

            2. Kooperatívne vyučovanie, v ktorom žiaci na skupinovom vyučovaní v jednotlivých umeleckých odboroch v malých skupinách riešia úlohy, osvojujú si vedomosti, vykonávajú praktické technické umelecké činnosti v atmosfére rovnoprávnosti a spolupráce. 

            3. Participatívne metódy ako prirodzenú potrebu každého človeka komunikovať s inými ľuďmi, a tak sa učiť. Medzi tieto metódy radíme: dialóg a diskusiu, situačné, či prípadové štúdie, inscenačné metódy, brainstormingové metódy. 

            4. Kognitívne metódy na rozumové spracovanie informácií sprostredkované výkladom inej osoby, prostredníctvom textov alebo inými médiami. Budujeme ich na predchádzajúcich skúsenostiach a vedomostiach, nabádame na riešenie problémov, hľadáme súvislosti, analyzujeme (práca s notovým materiálom, umeleckým dielom, textom...) 

            5. Zážitkové metódy, pomocou ktorých sa snažíme, aby mohli podnetné situácie žiaci emocionálne prežiť na vlastnej koži. Takýmto spôsobom učenia vedieme žiakov k silným zážitkom a spontánnemu učeniu sa (koncerty, predstavenia, plenéry,,) 

            6. Skúsenostnou metódou spájame emocionálnu investíciu a vedomé kognitívne spracovávanie diania. Touto metódou sa veľmi približujeme k realite – zámerné učenie (realizácia výstavy výtvarných prác, príprava choreografie, vystúpenia...) 

            Hodnotenie: 
            Špecifické postavenie základnej umeleckej školy v školskom systéme vyžaduje aj špecifický prístup k využitiu foriem a metód kontroly výsledkov vyučovacieho procesu – preverovania výsledkov a hodnotenia výkonu žiakov. Efektivitu hodnotenia sme preto postavili v súlade s cieľmi školy. V konkrétnej praxi to znamená, že: 
            • máme v jednotlivých umeleckých odboroch jasne formulovaný obsah vyučovania,
              úlohy a požadované očakávané výstupy z vyučovacieho procesu, 
            • venujeme pozornosť individuálnemu prístupu hodnotenia podľa možností a schopností žiaka, 
            • využívame hodnotenie všetkých stránok žiakovej osobnosti
              (kognitívnej, afektívnej, psychomotorickej), 
            • systém používaných metód a foriem hodnotenia nám slúži na získavanie informácií
              ako sa žiak učí a na hľadanie optimálnych vyučovacích postupov. 

            V súlade s platnou legislatívou používame nasledovné hodnotenie výkonov žiakov: 
            1 - výborný 
            2 - chválitebný 
            3 - uspokojivý 
            4 - neuspokojivý 

            Správanie žiaka sa v ZUŠ osobitne nehodnotí.

    • Kontakty

      • Spojená škola – Základná umelecká škola, Letná ulica 3453/34, Poprad
      • Letná ulica 3453/34, 058 01 Poprad Slovakia
      • 37876899
      • 2021671795
      • PhDr. Peter HUSÁR riaditeľ školy tel.: 052/789 51 82 riaditel@ssletnapp.sk gsm: 0910 945 955
      • Mgr. et Mgr. Eva Gnebusová zástupca riaditeľa pre hudobný odbor tel.: 0911 094 816 zus.zastupca.ho@ssletnapp.sk
      • PaedDr. Mariana Sabaková zástupca riaditeľa pre skupinové odbory (tanečný, literarno-dramatický, výtvarný) tel.: 0911 890 038 zus.zastupca.so@ssletnapp.sk
    • Prihlásenie